неділя, 10 травня 2020 р.

Урок № 32 Тема уроку: Святкова й розважальна музика.

Урок № 32                                                                   

Тема уроку: Святкова й розважальна музика.

Мета уроку: познайомити дітей з святковою та розважальної музикою, пояснити їх особливіть. Навчити розрізняти класичну та розважальну музику. Розвивати вокально-хорові навички учнів, музичне мислення , увагу, уяву, музичний слух. Виховувати любов до музичного мистецтва, музичне-естетичні смак.

Музичний матеріал: Отторіно Респігі “ Фонтани Рима” , «Кольорова планета» вірші і музика А. Побужанської.


      У сучасній культурі набули поширення й інші форми музичних розваг, зокрема музичні фонтани. Яскраве видовище аквашоу (видовище на воді) досягається завдяки синхронному, тобто одночасному, поєднанню музики і руху струменів води, які збагачуються різнокольоровими світловими ефектами.

      Отторі́но Респі́гі (італ. Ottorino Respighi9 липня 1879 - 18 квітня1936) - італійський композитор, творчість якого еволюціонувала від імпресіонізму до неокласицизму.

      Народився в Болоньї. Син вчителя фортепіано, отримав перші уроки музики у свого батька. З 1891 р. навчався у Болонському музичному ліцеї у Федеріко Сарті (скрипка і альт) і Джузеппе Мартуччі (композиція), займався також під керівництвом музикознавця Луїджі Торч, від якого успадкував інтерес до італійської музиці XVI-XVIII століть. У 1899 р. отримав диплом інструменталіста і відправився до Росії, де грав в оркестрі Маріїнського театру при виконанні італійського репертуару, а також протягом п'яти місяців вивчав композицію в Санкт-Петербурзькій консерваторії у М. А. Римського-Корсакова. Потім деякий час працював в Москві, надалі повернувся до Болоньї, де отримав диплом з композиції. Працював акомпаніатором у вокальній школі Етелькі Герстер, грав на альті в фортепіанному квінтеті під керівництвом Бруно Муджелліні. Деякий час концертував також у Німеччині, одночасно беручи уроки композиції у Ферруччо Бузоні і Макса Бруха. Потім повністю присвятив себе композиції. З 1913 року викладав в римськійконсерваторії Санта-Чечілія, в 1923-1926 роках - її директор. Помер композитор у Римі.

            Творчість О. Респіґі багатоманітна за жанрами і охоплює: Сценічна музика 9 опер та 5 балетів, Симфонічна музика Симфонічні варіації, Sinfonia Drammatica, симфонічні поеми "фонтани Рима", "Сосни Рима" та "Римський фестиваль", Увертюри, сюїти ,4 твори для фортепіано з оркестром, в т.ч. "Концерт у міксолідійському ладу", 4 твори для скрипки з оркестром. Камерна музика скрипкова і фортепіанна сонати, варіації для гітари, 6 струнних квартетів та інші твори для струнних ансамблів. Вокальні і хорові твори в т.ч. кантата "Christus" на власні тексти

            Відомим римським фонтанам, що в Італії, присвячено симфонічну поему Отторіно Респігі. Саме архітектурні шедеври Джо-ванні Лоренцо Берніні -фонтани -надихнули італійського композитора на створення чудової музики. Твір складається з 4 частин, кожна з яких присвячена певному фонтану під час його споглядання у різний час доби.

      1. «Фонтан Балле Джулія на світанку». Перша частина поеми -це своєрідний оркестровий пейзаж. Музична пастораль відображає атмосферу тихого світанку, ніжне дзюрчання води фонтану, що пронизана першими сонячними променями.

      2. «Фонтан Тритона вранці». Статуя Тритона -сина бога моря Посейдона, розміщена на мушлі, яку тримають хвостами чотири дельфіни. Ця енергійна танцювальна за характером частина поеми (скерцо) починається гучним висхідним звучанням валторн, яке підхоплює весь оркестр. Інструментальними тембрами зображається, як напівлюдина-напівриба Тритон видуває з мушлі вгору високий струмінь води, яка падає в чашу фонтана. Музика створює фантастичний образ могутнього злету.

      3. «Фонтан Треві опівдні». Якщо, за словами 0. Респігі, міські фонтани -це мелодійні голоси Рима, то величний Треві -справжній соліст італійської столиці. Це найвідоміший з-поміж 280 римських фонтанів. Невелика площа нагадує переповнений глядачами амфітеатр, а сам фонтан -сцену, на якій відбуваються події «вистави». У центрі архітектурно-скульптурної композиції -фігура Нептуна, який ніби рухається із центральної ніші палацу на величезній мушлі-колісниці. Бог морів править гіганськими морськими кониками й тритонами. Потоки води падають на камені, створюючи уявну звукову картину: плескіт морських хвиль.

4.       «Фонтан вілли МедДчі під час заходу сонця». Під дзюрчання фонтанної води заходить сонце, засинає Рим і вся Італія. Про це оркестровими звучанням оповідає поема Респігі.

Слухання  Отторіно Респігі “ Фонтани Рима” .


        Сподобався вам твір?

        Які засоби музичної виразності використав композитор для передачі характеру твору?

МУЗИЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП 

      Сучасні музичні фонтани, зазвичай оригінальної форми, розміщуються в парках і скверах. «Хореографію» для такого типу фонтанів створюють за допомогою спеціальної комп'ютерної програми. Сильні чи слабкі водяні струмені «підлаштовуються* під ритм і динаміку певної музичної композиції. Ніби наслідуючи справжніх танцюристів, вони піднімаються й опускаються, прискорюють чи уповільнюють свій рух, розгойдуються або обертаються по колу.
      Найбільші музичні фонтани світу -це калейдоскоп водного, музичного, світлового та сценічного шоу. Наприклад, фонтан «Дубаі», що в Об'єднаних Арабських Еміратах, побудований посеред штучного озера в ансамблі з грандіозним хмарочосом. Складний «танець води» цього фонтана відбувається під акомпанемент традиційних арабських мелодій, класичної музики, популярних пісень із кінофільмів, відомих композицій Майкла Джексона та інших поп-зірок.

      Україна також може пишатися своїми музичними фонтанами, зокрема в Харкові, Севастополі, Запоріжжі. У Вінниці, на березі Південного Бугу, збудований найбільший в Європі плавучий музичний фонтан.




Немає коментарів:

Дописати коментар