понеділок, 16 березня 2020 р.

25 урок Тема: У музичному театрі: опера.


Урок  25                                                                                       
Тема: У музичному театрі: опера.

Мета: оглибити знання учнів про нероздільність музи­ки та літератури на прикладі опери В. А. Моцарта «Чарівна флейта». Збагатити уявлення учнів про роль народних джерел у творчості композиторів В. А. Моцарта.Розширити розу­міння учнями понять «лібрето», «інтродукція».
Розвивальна: розвивати мистецький  світогляд, естетичний  смак учнів;
Виховна: прищеплювати  учням  зацікавленість  музичним  мистецтвом, зокрема  інструментальною  музикою.
Музичний  матеріал: В.А.Моцарт хор «Звідки приємний та ніжний цей дзвін» з опери «Чарівна флейта»,«Писанки» вірші С.Жупанина, муз. В.Таловирі.


Театр — вид мистецтва, в основі якого — виступ акторів на сцені перед глядачами. У музичному театрі, на відміну від драматичного і лялькового, зміст вистави розкривається мовою музики у поєднанні з іншими видами мистецтва. Опера — один із найпопулярніших музично-театральних жанрів. Виникла опера в Італії. Творцями нового жанру були поети і музиканти, які схилялися перед античним мистецтвом і прагнули відродити давньогрецьку трагедію. Композитори брали за основу сюжети античних міфів і перекладали їх на музику.
Поява опери саме в Італії є не випадковим явищем. Ця країна вважається батьківщиною прекрасного співу бельканто.
Перші оперні спектаклі вразили і здивували публіку. Театральні актори, замість того, щоб розмовляти,paптом заспівали. Але згодом цей музичний жанр став досить популярним. Тривалий час опера існувала як розвага насамперед заможних людей. Деякі аристократи мали приватні оперні театри і трупи співаків, інші регулярно відвідували оперні спектаклі. Поступово опера поширилася у різних країнах. Почалося будівництво оперних театрів у великих, а згодом і маленьких містах Європи.
В опері гармонійно взаємодіють і доповнюють один одного різні види мистецтва. На основі літературного сюжету об’єднуються музика, театр, образотворче мистецтво і хореографія.
Яку роль в опері виконує лібрето?
Лібрето — це короткий літературний виклад сюжету опери, оперети, балету, мюзиклу.
У перекладі з італійської мови слово лібрето означає «книжечка». Лібрето може бути видано у вигляді окремої брошури або вміщено в театральній програмці.
Де можна дізнатися про репертуар оперних театрів і виконавців головних ролей? Чи важлива афіша для оперного спектаклю?
Головні партії в опері виконують співаки-солісти. У кульмінаційні моменти вони співають арії, у яких висловлюють свої почуття, переживання, думки, мрії. Арія — оснований засіб індивідуальної характеристики героя опери, його своєрідних музичний портрет. Іноді спів оперних виконавців нагадує усну мову декламаційного характеру. Це — речитатив. Під час його виконання розгортається оперний сюжет. Сольні епізоди в опері чергуються з ансамблями — дуетами, тріо, квартетами тощо.
Коли ми слухаємо твори австрійського композитора XVIII ст. Вольфганга Амадея Моцарта, нас зачаровує як краса, лег­кість і «прозорість» його музики, так і глибокі почуття, відтворені нею. (Учитель звертає увагу учнів на портрет В. А. Моцарта.) Звучання кожного твору розкриває перед слухачами незрівнянне багатство й глибину душі генія. Згадаймо хоча б його «Турецький марш» чи «Варіації на Тему французької народної пісні» .
Особливу увагу у своїй творчості композитор приділяв опері. «Чарівна флейта» — остання опера Моцарта, створена на казковий літературний сюжет. Це опера про перемогу розуму й добра над за­бобонами та злом. Головні дійові особи опери — мудрий і добрий чарівник Зорастро та безжалісна й мстива Цариця Ночі. У мелоді­ях і темах «Чарівної флейти» Моцарт, так само як Микола Лисен­ко в опері «Тарас Бульба», використав інтонації народних пісень, звісно ж, не українських, а німецьких та австрійських. Зокрема, це можна простежити в темах персонажа опери птахолова Папагено. «Приємний та ніжний» дзвін чарівних дзвіночків Папагено не раз допомагає йому та його друзям перемагати зло й врешті-решт знайти своє щастя.
Дія опери «Чарівна флейта» відбувається в Давньому Єгипті. Дочку Цариці Ночі викрав жрець Зарастро. Цариця Ночі посилає принца Таміно врятувати дівчину, в портрет якої він закохався. Цариця дарує принц витримує чарівну флейту і радить супутника й помічника — птахолова Папагено з дзвіночками. Під час подорожі їм допомагають чарівні інструменти. Таміно дізнається про підступність Цариці Ночі і переходить на бік мудрого і доброго чарівника Зарастро. Принц витримує усі випробування на шляху до свого щастя і рятує кохану.
Опера завершується сходженням Сонця: перемогою світла над темрявою, добра і кохання над злобою й ненавистю.

Слухання хору «Звідки приємний та ніжний той дзвін».
Запитання до учнів.
  Яке враження справило на вас звучання хору та оркестру?
  Як поєднуються музика й поезія в хорі?
  У чому полягає неповторність «моцартівського» оркестру?
  Які інструменти використані в музичному супроводі? (Флей­та, що виконує соло, та дзвіночки.)
 Гра «Хормейстер».
Уявіть, що ви — диригенти хору, тобто хормейстери. .— Передайте характер музичного твору пластичними рухами руки.
 Придумайте ритмічний супровід до хору, який відображає «приємний та ніжний» дзвін чарівних дзвіночків. Які інструменти ви для цього оберете?
Можливий також другий варіант: виконання супроводу на еле­ментарних інструментах за партитурою вчителя.
Розповідь учителя про життєвий і творчий шлях композитора Вольфганга Амадея Моцарта.
Перед розповіддю вчитель звертається до учнів із запитанням:
           Чи відомо вам щось про життя і творчість Моцарта? Відповіді учнів.
Учитель. Моцарт ще дитиною вражав усіх своїм неперевершеним обдарованням як виконавець та імпровізатор на клавеси­ні — клавішно-струнному музичному інструменті, попереднико­ві фортепіано. У шість років він став блискучим віртуозом гри на клавесині та гастролював з концертами по Європі з батьком і се­строю. Тоді ж таки він почав складати свої перші твори.
Слід сказати, що, маючи неперевершене геніальне обдарован­ня, Вольфганг Амадей Моцарт був відомий ще й своєю просто-таки дивовижною працездатністю. За 35 років свого життя він створив понад 600 музичних творів: 41 симфонію, 19 опер і багато інших творів у різних жанрах. Стиль творчості Моцарта відзначається інтонаційною виразністю, багатством та наспівністю мелодій, гар­монічною стрункістю й витонченістю. Його непересічний талант, коротке життя, сповнене загадкових подій, привертали увагу ба­гатьох письменників. Про життя і творчість Моцарта написано чи­мало документальних та художніх літературних творів. Його твор­чість — вершина європейської музики XVIII ст.
 Розучування пісні В. Таловирі „Писанки” проводжу за нотним текстом, але спочатку здійснюю художній показ пісні.
Далі настройка у тональності. Звертаю увагу на чистоту інтонування, дикцію.
 З приходом весни, яка дарує нам красу, приходять і свята. І це свято завітало до нас. А називається воно Великдень.
— Що є найголовнішим символом Великодня?
(Писанка).
Так, писанка, бо це є символом вічності життя, символ весни. Всі ви, діти, знаєте, що на Великдень, за звичаєм, люди готують писанки, крашанки.
— А чим писанка відрізняється від крашанки?
Крашанку розмальовують кольорами, а писанку розписують воском пищиком. Але на писанках візерунки не прості, а особливі знаки-символи, де кожен з них щось означає. (На столі стоїть кошик, у якому різні види писанок, а діти їх розглядають). Ось подивіться, що малюють і на що подібні ці малюнки: зірочка, сонечко, павучки. Чому сонце? Бо люди чекали весни, тепла. На інших візерунки квіточок, травички, дерев, вазонів, бо цвіт квіток — це символ краси і молодості. На рушниках також вишивають зображення птахів, тварин тощо.
 Підсумок уроку.
Завдання учням.
          Розгляньте кросворд.
          Дайте відповідь на запитання, і ви поглибите свої знання.
          Визначте назву одного із жанрів музики.


1ф
л
о
р
е
н
ц
і
я
2М
е
л
ь
п
о
м
е
н
а


3У
в
е
р
т
ю
р
а

4л
і
б
р
е
т
о



5а
р
і
я

1)           Місце народження опери.
2)     Муза в грецькому театрі.
3)           Вступ до опери.
4)           Літературний текст до опери.
5)           сольний спів в опері.






















Немає коментарів:

Дописати коментар