середа, 29 квітня 2020 р.

Урок 30 Тема: Музика на сцені та на екрані. .


Урок  30     
Тема: Музика на сцені та на екрані. 

Мета:  Збагатити уявлення учнів про джазову музику у творчості композиторів.Розширити розу­міння учнями понять «мюзкл».Визначити особливості кінофільмів, у яких музика є «головною дійовою особою» або допомагає яскравіше розкрити зміст та образи героїв, вчити визначати взаємозв’язок між різними видами мистецтва.Удосконалювати вміння порівнювати, інтерпретувати музичні твори, розвивати творчі здібності, вокально-хорові навички учнів.
Розвивальна: розвивати мистецький  світогляд, естетичний  смак учнів;
Виховна: прищеплювати  учням  зацікавленість  музичним  мистецтвом, зокрема  інструментальною  музикою.
Музичний  матеріал: Фр. мюзиклу «Звуки музики», «Звуки музики» Муз. Р. Роджерса.

Діти, ми з вами живемо в Україні, тут є багато чудових міст. Якими містами нашої країни ви подорожували? (відповіді дітей)
Я невипадково запитала вас чи подорожували ви країною, тому що урок сьогодні у нас особливий! Я хочу запросити вас у чарівну країну мистецтва, де кожне місто особливе!
Як ви гадаєте, які назви можуть мати міста в чарівній країні «Мистецтво»?

-          Музика
-          Література
-          Хореографія
-          Живопис
-          Графіка
-          Архітектура
-          Скульптура
-          Декоративно-прикладне
-          Театральне
-          Кіномистецтво
-          Як ви гадаєте, чи є між деякими містами особливий звязок?
-                Якщо об’єднати, наприклад, «музику» та «літературу», в нас вийде цілий мегаполіс і назву ми йому дамо «Пісня», а якщо об’єднати «Музику» та «Хореографію», як буде називатися мегаполіс? Правильно, «Балет». А якщо об’єднати «Театральне мистецтво» і «Музику»? Так, «Опера».        Музика грає важливу роль у всіх видах мистецтва, вона як провідна дорога між нашими чарівними містами.
-                   Отже, вирушаючи у подорож музичними стежками ми сьогодні потрапимо у місто «Кіномистецтво». Тема нашого уроку звучить так «Кіно і музика».
-         Кіномистецтво — одне з наймолодших мистецтв. Сьогодні нам важко уявити життя без мистецтва кіно. У кожного з нас є улюблені кінофільми, мультфільми. Назвіть їх,будь ласка.
-         (відповіді учнів).
-         - Як ви гадаєте, що ж лежить в основі сюжету кінофільму?
3.Мотивація  навчальної  діяльності.
А чи знаєте ви, що таке мюзикл? Походження цього жанру мистецтва пов’язано з оперетою (маленькою оперою). В мюзиклах за допомогою співу й усних діалогів розігрують драматичні» комічні і фантастичні історії. З усіх театральних жанрів він найбільше використовується у кінематографі.
Мюзикл — це музично-сценічний твір, у якому переплітаються діалоги, пісні, музика, хореографія.
Сюжети часто беруться з відомих літературних творів. Великий вплив на мюзикл здійснили оперета, комічна опера, водевіль.
А з’явилися вперше мюзикли в Америці наприкінці 20-30-х років XX століття. Вони не зовсім були схожі на сучасні вистави, тому що в них найголовнішу роль відігравали танці. У сучасному мюзиклі події відображено в піснях і танцях.
Пригадайте мюзикли, які вам довелося слухати та дивитися. Що вас найбільше в них вражає?
Мюзикл — жанр досить складний і дорогий щодо постановки. Багато мюзиклів славляться своїми спецефектами.
Як створюється мюзикл? Мюзикл — театральний жанр, робота над яким починається з написання п’єси. Постановка п’єси здійснюється режисером-постановником. У постановці також можуть брати участь балетмейстери, фахівці зі співу.
При постановці мюзиклів часто використовуються масові сцени із співом і танцями. За формою мюзикл найчастіше е двохактним спектаклем.
Серед найвідоміших мюзиклів — «Звуки музики» Р. Роджерса, «Юнона і Авось» і «Вовк і семеро козенят на новий лад» О. Рибнікова тощо.
 Працюємо разом. Який твір з програми української або світової літератури, що ви вивчали в цьому році, може, на вашу думку, втілитись у мюзиклі? Обговоріть з однокласниками.
          4.Основна  частина
Річард Чарльз Роджерс (28 червня 1902 - 30 грудень 1979) - американський композитор, який написав музику більш ніж до 900 пісень і 40 бродвейських мюзиклів. Він також складав музику для фільмів і телебачення. Найбільш відомий у співавторстві з поетами-пісенниками Лоренцем Хартом і Оскаром Хаммерстайна II. Його музика зробила серйозний вплив на музичну культуру США.
    Роджерс є одним з двох людей, є володарем нагород премій Оскар, Греммі, Еммі, Тоні і Пулітцерівської премії відразу.
Річард Роджерс народився в багатій єврейській родині в Нью-Йорку. Він почав грати на фортепіано в 6 років. Роджерс, як і Лоренц Харт, і Оскар Хаммерстайн II, закінчив Колумбійський університет. На творчість Роджерса сильно вплинула творчість Віктора Герберта, Джерома Керна, а також оперети, на які його водили батьки в дитинстві.
У 1919 р Річард Роджерс познайомився з Лоренцем Хартом. Разом вони написали кілька аматорських музичних комедій. Їх професійним дебютом була пісня «Старий Будь-яке місце з тебе», яка прозвучала в бродвейському мюзиклі «Самотня Ромео». Їх першою професійною роботою була поставлена ​​в 1920 році «Погано Маленький Рітц Дівчина». Їх наступний професійний мюзикл, «Мелодія Людина», був поставлений тільки в тисяча дев'ятсот двадцять чотири році.
         Роджерс був на межі і готовий був піти з шоу-бізнесу, коли його наздогнав перший успіх. У тисяча дев'ятсот двадцять п'ять році був поставлений їх мюзикл «Гаррік Gaieties», який був оптимістично сприйнятий критиками і містив такий хіт, як пісня «Манхеттен». Протягом залишку десятиліття вони створили кілька мюзиклів для Бродвею і Вест-енду, такі як «Дорогий Ворог» (1925), «подружкою» (1926), «Пеггі-Енн» (1926), «Янкі з Коннектикуту» (1927 ), і «на караул» (1928).
           Протягом Великої депресії Роджерс і Харт працювали в Голлівуді. Вони написали пісні до фільму «Любов мене сьогодні», в якому прозвучали такі пісні як «Коханець», «Мімі» і «Хіба це не романтично?» Також вони написали пісні до фільмів «Президент Фантом» (1932), «Алілуя , я Бум »(1933),« Міссісіпі »(1935).
      У 1935, вони повернулися на Бродвей, де створили низку популярних мюзиклів, яку перервала тільки смерть Харта в одна тисяча дев'ятсот сорок три році. З найбільш відомих можна називати «Джамбо» (1935), «на пальцях» (1936), «Babes In Arms» (1937), «Я одружений Ангел» (1938), «Хлопчики з Сіракуз» (1938), «Пал Джої» (1940) та їх останню роботу, «Юпітер» (1942).
Через проблеми у Харта зі здоров'ям Роджерс був змушений шукати іншого поета-пісняра. Їм Став Оскар Хаммерстайн II, з яким він вже до цього написав кілька пісень. Їхній перший мюзикл, «Оклахома!», Мав колосальний успіх. Багато пісень з цього мюзиклу («О, який гарний Ранок», «Люди скажуть, що ми знаходимося в коханні») стали хітами, титульна пісня стала гімном штату Оклахома. Мюзикл також отримав Пулітцерівську премію.
     Після цього вони створили ще чотири відомих мюзиклу, за якими зняли фільми: «Карусель» (1945), «Південь Тихого океану» (1949, Пулітцерівська премія), «Король і я» (1951) і «Звуки музики» (1959). Вони також створили пісні до фільму «Державна ярмарок» (1945).
   Всього мюзикли Роджерса і Хаммерстайна отримали 35 Тоні, 15 Оскарів, 2 Пулітцерівські премії, 2 Греммі, Еммі 2.
         5.Слухання.
       1965 році американський режисер Роберт Уайз «подарував» глядачам художній фільм «Звуки музики». Фільм був створений на основі одного з кращих мюзиклів композитора Роберта Роджерса, події якого відбуваються в 1938 році в Австрії.
     У фільмі «Звуки музики» розповідається про сімох веселих, але неслухняних і непосидючих дітей, з якими не міг упоратися жоден вихователь. Однак головна героїня фільму Марія, яка влаштувалась гувернанткою в цю сім'ю, підкорила бешкетників музикою.
     Нова вихователька дуже любила музику, гарно співала й складала для дітей прості, захоплюючі пісні. Діти теж полюбили музику. Завдяки музиці вони залишалися такими ж веселими й життєрадісними, проте перестали бешкетувати, стали слухняними й створили чудовий сімейний ансамбль. Саме музика є «головною дійовою особою» цього кінофільму: завдяки музиці відбуваються найважливіші, інколи дуже тривожні події сюжету.
     Про цю цікаву та повчальну історію розповідає американський музичний фільм «Звуки музики». Вокальні й інструментальні номери до нього створив американський композитор Роберт Роджерс.
       Отже, музика посідає головне місце у сюжеті фільму, а весела дитяча пісенька « До-ре-мі» звучить так часто та яскраво, що стала майже справжньою дійовою особою. Послухаймо музику із цього кінофільму.
«Звуки музики» (англ Звуки музики.) - Мюзикл Річарда Роджерса і Оскара Хаммерстайна II на лібрето Ховарда Ліндсі і Рассела Крауза. Написаний за мотивами автобіографії Марії фон Трапп «Повісті про Трапп сім'ї співаків».
       Прем'єра оригінальної бродвейської постановки в Лант-Fontanne театр (англ.) Рос., З Мері Мартін і Теодором Бікел в головних ролях, відбулася 16 листопада 1959 року. Спектакль витримав тисячі чотиреста сорок три вистави і виграв 5 премій «Тоні» [1], у тому числі за кращий мюзикл.
        «Звуки музики» став останнім мюзиклом авторського дуету Роджерса і Хаммерстайна . Через 9 місяців після бродвейській прем'єри Хаммерстайн помер від раку.
    У тисяча дев'ятсот шістьдесят п'ять році на екрани вийшов поставлений по мюзиклу однойменний фільм з Джулі Ендрюс і Крістофером Пламмером в головних ролях. Цей фільм завоював п'ять премій «Оскар».

-              Запитання до учнів.
-        Що ви можете сказати про характер музики кінофільму?
-       Яку роль відіграє музика у фільмі — ілюстративну чи основну?
-         Чи є музика «головною дійовою особою» фільму?
-                              А зараз ми повертаємось на нашу музичну стежку і прямуємо до великого мегаполісу «Пісень»!
6Розучування пісні «До-ре-мі» («Звуки музики») композитора Р. Роджерса.
-           Я пропоную розучити веселу пісеньку з кінофільму «Звуки музики» - «До, ре, мі»!


       





















Немає коментарів:

Дописати коментар